Spája sa pórovitosť vlasov s olejom? ÁNO! Všetky oleje sú vyvinuté tak, aby ošetrovali určitý typ vlasov. Rozlišujeme nasledujúce typy:

  • vlasy s nízkou pórovitosťou – hladké, lesklé a zdravé. Ťažko sa farbia, upravujú a fénujú. Šupinky pevne priliehajú k vrstve kutikúl. O tento typ vlasov sa najlepšie postarajú nasýtené oleje.stredna pórovitosť – zvyčajne sú zdravé a ľahko upraviteľné. Vrstva kutikúl je voľnejšia. V tomto prípade sú najlepšou kúrou mononenasýtené oleje.
  • vysoká pórovitosť – sú zvyčajne kučeravé, krepovatejú a elektrizujú. Ba čo viac, sú poškodené, ľahko sa vlhčia, rýchlo schnú a farbia. Tieto pramene majú v kutikulách medzery a diery. Preto sa k zlepšeniu ich kondície odporúčajú polynenasýtené oleje.

Okrem troch hlavných typov pórovitosti sa môžete stretnúť s normálnymi vlasmi, náchylnými k vysokej pórovitosti, ako aj so stredne pórovitými vlasmi prikláňajúcimi sa smerom k nízkej pórovitosti.

Ako určiť pórovitosť vlasov?

Pre potvrdenie pórovitosti vlasov musíte vykonať niekoľko testov: test pozorovania, test dotyku, test s múkou, plávajúci test a test s kokosovým olejom. Ak chcete, môžete si svoje pramene a pokožku hlavy nechať skontrolovať aj trichológom. Ako vyzerá prehliadka? Využíva sa špeciálne navrhnutá mikroskopická kamera, doktor zanalyzuje dĺžku, hustotu a vzhľad končekov vlasov a stav pokožky hlavy. Výsledky sa dostavia do pár minút. Trichológa sa môžete opýtať aj na rady ohľadom procedúr (ak je to potrebné). Vyberie vám vhodnú kozmetiku pre starostlivosť o pokožku hlavy. Avšak namiesto míňania peňazí u profesionála môžete vyskúšať jednu alebo všetky metódy určenia pórovitosti vlasov v pohodlí svojho domova. Čo sú presne zač?

Metóda pozorovania: jednoducho neustále pozorujte svoje vlasy. Čo to znamená? Lepšie sa prizrite ako vyzerajú vaše vlasy po umytí, fénovaní, či za daždivého počasia krepovatejú a strácajú lesk alebo sa ťažko upravujú. Ak ste odpovedali áno, máte vlasy s vysokou pórovitosťou. Avšak, ak sa vaše vlasy veľmi nemenia, bez ohľadu na poveternostné podmienky a denné stylovanie, indikuje to, že majú strednú alebo nízku pórovitosť.

Test dotyku: chyťte prameň vlasov medzi dva prsty a prejdite nimi po vlasoch smerom nahor (smerom ku pokožke hlavy). Ak cítite hrbolčeky a drsnosť, potom majú vysokú pórovitosť. Ak sú pramene hladké, potom majú nízku pórovitosť. Avšak pred vyskúšaním tejto metódy si musíte dôkladne umyť vlasy. Na vlasoch nesmú byť žiadne chemikálie, čistiace prostriedky ani silikóny.

Test s múkou: poprášte si vlasy múkou. V tomto prípade budú vlasy s vysokou pórovitosťou pokryté veľkým množstvom múky. Malé množstvo múky napovedá, že máte vlasy s nízkou pórovitosťou. A predsa, táto metóda asi nie je veľmi spoľahlivá. Výsledok testu môže pozmeniť vplyv séba, vylučovaného mazovými žľazami alebo pozostatkov používanej kozmetiky.

Plávajúci test: vložte pár pramienkov do misky s vodou. Pramienky, ktoré po pár minútach klesnú na dno majú vysokú pórovitosť. Voda prenikla cez voľnú vrstvu kutikúl s medzerami a dierami a preťažila ich. Vlasy, ktoré plávajú na hladine majú nízku pórovitosť.

Metóda s kokosovým olejom: naneste bohaté množstvo kokosového oleja na vlasy. Asi po hodine ho zmyte a skontrolujte, ako pramene vyzerajú. Ak skrepovateli a stali sa mdlými, majú vysokú pórovitosť, pričom vlasy s nízkou pórovitosťou ostanú hladké a lesklé.

Je možné zmeniť pórovitosť vlasov?

Áno, je. Napríklad, pórovitosť vlasov sa dá zmeniť zo strednej na vysokú alebo z vysokej na nízku. Všetko to závisí od spôsobu starostlivosti o pramene a pokožku hlavy. S použitím správnych prípravkov môžete výrazne zlepšiť ich stav, zregenerovať poškodené končeky a vyživiť pokožku hlavy. Nanešťastie, úroveň pórovitosti sa môže aj zvýšiť. Časté farbenie, tepelné stylovanie, používanie produktov, ktoré obsahujú škodlivé látky, slnečné žiarenie a vplyv voľných radikálov prispievajú k zhoršeniu vzhľadu a stavu prameňov.