Olejovanie vlasov je metóda ošetrenia vlasov, ktorá pochádza zo starej indickej tradície. Praktizovali ju už v staroveku a zachovala sa až do dnes. V súčasnosti je mimoriadne obľúbená a čoraz viac dievčat sa rozhodlo zameniť svoje skrášľovacie rituály za metódy Ajurvédy. Pozrite si, čo v skutočnosti je olejovanie vlasov a samy sa presvedčte o tom, aké pôsobivé výsledky prináša.

Čo presne je olejovanie vlasov?

V podstate, olejovanie vlasov je nanášanie olejov na: celú dĺžku vlasov, len na končeky vlasov alebo pokožku hlavy. Tieto metódy starostlivosti dobrovoľne používajú mnohé dievčatá. Prečo? Oleje sú bohaté na vitamíny, minerály, EMK (esenciálne mastné kyseliny). Tieto zložky sú zodpovedné za regeneráciu, výživu a posilnenie pokožky hlavy. Tiež chránia pred škodlivými vonkajšími faktormi.

Môžu sa namiesto vlasových olejov použiť silikóny? Hlavné pravidlo tvrdí, že ak si chcete zvnútra vyživiť vlasy, nemali by ste používať žiadne produkty obsahujúce silikóny. Avšak, ak chcete svoje pramene ochrániť pred škodlivým slnečným žiarením – k tomu budú potrebné silikóny. A predsa, silikóny pokrývajú vaše pramene a narúšajú správnu činnosť, ako aj zabraňujú prenikaniu živín do vnútra vlasov.

Čo získate olejovaním vlasov?

Môžeme vymenovať mnohé výhody olejovej kúry na vlasy. Konečné výsledky závisia od toho, ako vaše vlasy vyzerali na začiatku, od ich počiatočnej kondície a od typu problémov, s ktorými sa chcete popasovať. Musíte vedieť, že olejovanie vlasov:

 • regeneruje poškodenú štruktúru vlasov
 • spomaľuje vypadávanie vlasov
 • podporuje rast vlasov
 • dodáva vlasom lesk a odolnosť
 • pomáha liečiť lupiny
 • reguluje činnosť mazových žliaz
 • zabraňuje štiepeniu končekov vlasov
 • zabraňuje krepovateniu a elektrizovaniu
 • chráni pred: škodlivým UV žiarením, veľmi nízkymi alebo vysokými teplotami, klimatizáciou, slanou morskou vodou, chlórovanou vodou, horúcim vzduchom z fénu
 • upokojuje podráždenie pokožky hlavy
 • posilňuje a vyživuje vlasy
 • vyhladzuje a dodáva lesk mdlým a drsným vlasom.

Ako si vybrať ten pravý olej?

Všetko to závisí od pórovitosti vlasov. Vlasy sa delia na tri skupiny: s nízkou, strednou, vysokou pórovitosťou. Na vlasy s nízkou pórovitosťou vyskúšajte kokosový, slnečnicový, babassu olej. Budete tiež potrebovať kozmetické maslá, ako: mangové, bambucké a cupuacu. Pre starostlivosť o vlasy so strednou pórovitosťou používajte: argánový, slivkový, mandľový, olivový, makadamiový a avokádový olej. Čo sa týka vlasov s vysokou pórovitosťou, najlepšími olejmi sú: ľanový, púpalkový, bavlníkový, brutnákový, šípkový, hroznový olej a olej z pšeničných klíčkov.

Ako vykonať olejovanie vlasov?

Vlasy by ste mali olejovať raz alebo dvakrát do týždňa. Nechajte olej vo vlasoch asi 30 minút a na pokožke hlavy maximálne 2 hodiny. Pravidelnosť je kľúčom k úspechu. Len systematickým používaním olejov dosiahnete očarujúce výsledky. Existuje niekoľko metód olejovania vlasov.

Olejovanie suchých vlasov

Je to asi najbežnejšia metóda olejovania vlasov. Pozostáva z aplikácie vhodne zvoleného oleja (hodiaceho sa k pórovitosti vlasov) na suché pramene. Po pár hodinách ho zmyte a dôkladne vlasy prečešte. V tomto prípade sa olej aplikuje po celej dĺžke vlasov alebo na končeky alebo na pokožku hlavy.

Olejovanie mokrých vlasov

Druhá najpopulárnejšia metóda olejovania vlasov. Olej sa má naniesť na čisté a vlhké pramene. Nezabudnite sa pred aplikáciou zbaviť prebytočnej vody. Ak na to nemáte čas, potom si pred olejovaním nemusíte vlasy umývať. Stačí ak si na vlasy nasprejujete teplú vodu alebo hydratačný hydrolát.

Olejovanie vlasov v miske

Táto metóda sa neodporúča začiatočníkom, ale skôr pokročilým užívateľom vlasových olejov. Nalejte jeden liter vriacej vody do misky a pridajte jednu alebo dve lyžičky oleja a pár kvapiek kyseliny hyalurónovej, materinskej kašičky, šťavy z aloe vera alebo inej hydratačnej látky. Potom si ponorte vlasy do misky a asi po minúte z nich vyžmýkajte prebytočnú vodu. Nasaďte si kúpaciu čiapku a prekryte ju zohriatym uterákom (alebo starou zimušnou čiapkou). Po 30 minútach si všetko z vlasov zložte a umyte si vlasy jemným šampónom.

Olejovanie vlasov s kondicionérom

Ďalšia sofistikovaná metóda pre pokročilé ženy. Nielenže si musíte vybrať vhodný olej, ale aj zvoliť kondicionér, ktorý splní vaše potreby a doplní účinky prveho prípravku. Buď najprv nanesiete kondicionér, a potom olej alebo naopak. Opäť, použite kúpaciu čiapku a nahriaty uterák. Po 30 minútach všetko zmyte.

Umývanie vlasov po olejovaní je tiež dôležité!

Zvyčajne je najlepšie si umyť vlasy dvakrát: prvýkrát s čistiacim šampónom a druhýkrát s jemným, hydratačným. Navyše si vlasy môžete umyť aj metódou KŠK – kondicionér – šampón – kondicionér. Pri nanášaní kondicionéru olej emulguje, čo má za následok ľahšie umývanie šampónom. Následne ich opláchnite teplou vodou a opäť naneste kondicionér.